25 Nisan 2018 Çarşamba

Soluk Mavi Nokta


Carl Sagan, Voyager 1 isimli uzay aracının yaklaşık 6.4 milyar kilometre uzaktan çektiği fotoğrafta minnacık görünen dünya için "soluk mavi nokta" demiş. Fotoğrafa bakınca hak vermemek elde değil. Üzerinde yaşadığımız gezegen koskoca evrende ufacık bir nokta sadece..

Günlük hayatta köşeye sıkışıp kaldığım bir anda aklıma geldi "soluk mavi nokta".. Rahatlattı beni. Amaaan nelerle uğraşıyorum kimbilir Voyager beni görse ne düşünürdü dedim. Ki kendisi çoktaaan başka galaksilerde tur atıyordur zaten.

Rahatlamak iyi hoş ama bir şey fark ettim sonrasında. Ben ne zaman evreni, galaksileri, yıldızları falan düşünüp rahatlasam hemen arkasından bir boşvermişlik, bir salıvermişlik bir "amaaan neye kime yetişiyoruz ne için tüm bunlar"cılık geliveriyor. 

Ve tüm bunlar da beni dalgasız bir hiçlik denizinin ortasına atıyor sanki. Sonrasında da "anlamsızlık" gelip oturuveriyor yan koltuğa. Hoppala bayram!

Neyse ki o anda da Carl Sagan yetişti imdadıma. O meşhur soluk mavi nokta için yazdığı cümleler: "Gezegenimiz, çevremizi saran o büyük evrensel karanlığın içerisinde yalnız başına duran bir toz zerreciğidir. İçinde yaşadığımız bilinmezlik ve bütün bu enginliğin içerisinde, başka bir yerden bir yardımın gelip bizi kurtaracağına dair hiçbir ipucu yoktur. Dünya..Şu ana kadar yaşam barındırdığı bilinen tek gezegen. Türümüzün göç edebileceği başka bir yer yok. En azından yakın gelecekte. Ziyaret etmek mümkün. Yerleşmek henüz değil.."

Birkaç kere üst üste okudum bu cümleleri. Kendime yaseminli yeşil çay demledim. Yanında da Teoman'dan "Yıldızları Yakalamak" şarkısı.. 

Dedim ki "Madem şimdi buradayız, e hadi o zaman galaksileri boşverip kendi dünyamızı kurtaralım. Ve eğer mümkünse kendi yıldızlarımızı toplayıp bir barış imzalasak hiç de fena olmaz!.."

Sıkışıp kaldığım köşeye geçtim. Sessizce oturup yasemin kokulu çayımı içtim. Yıldızlar zilyon yıldır yanıp sönüyolar, beni de azıcık beklesinler ne olmuş yani :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...