10 Temmuz 2017 Pazartesi

Lotus Pozisyonu Al Mumları Yak Geliyorum!


Rollo May, "Yaratma Cesareti" adlı kitabında diyor ki:

"..Frank Barron'ın saptamasına göre yaratıcı kişiler, çağdaşları tarafından çalıştıkları sahaya müstesna katkılarda bulunmuş olarak tanımlanmış kişilerdi. Onlara "normal" insanlardan oluşan bir kontrol grubuyla birlikte, bazılarında düzenli, sistematik çizimler ve bazılarında da düzensiz, simetrik-olmayan, kaotik çizimler olan bir dizi Rorschach kartları gösterdi. "Normal" insanlar en beğendikleri şekilller olarak düzenli, simetrik kartları seçtiler- evrenlerinin biçimli olmasından hoşlandılar. Oysa yaratıcı insanlar kaotik, düzensiz kartları seçtiler - bu kartları daha ilginç ve meydan okuyucu bulmuşlardı.

Yukarıda bahsedilen kartlar bazı TM'ci (transandantal meditasyon) topluluklara da verilmişti. Sonuçlar negatifti. Yani meditasyoncular düzenli ve simetrik biçimleri seçme eğilimindeydiler. Bu, Barron'un yaratıcı kişilerden elde ettiği sonuçların tersiydi. Gary Swartz da TM öğreticileriyle çalışarak, onların yaratıcılık testi sonuçlarının daha da kötü ya da ancak kontrol grupları kadar iyi olduğunu buldu. 

Kendimi benim için önemli olan bir şeyi yazmaya verdiğimde, yazmadan önce alışıldık yirmi dakikalık meditasyona girdiğimde, evrenimin engebelerinin ortadan kalktığını, fazlasıyla düzenli bir hale geldiğini görüyorum. artık yazacak bir şeyim kalmıyor. Karşılaşmam yok olup gidiyor. problemlerim çözülüyor. Hafiflik içinde bir mutluluk hissettiğim kesin, ama yazamıyorum."

***

Özellikle son cümledeki meditasyon sonrasında yazamama hali.. Sanırım beni tam 12'den vurdu!
Hep anlatmaya çalıştığım ama maalesef sanki meditasyonu kötülüyormuşum gibi bir izlenim yarattığım durumu ne de güzel açıklamış Rollo.

Meditasyonun faydaları saymakla bitmez şimdi buraya yazmama gerek yok. Ayrıca meditasyonla ilk tanıştığım günden bu yana ciddi etkisini gördüğümü de söyleyebilirim.

Ancak tam bu noktada aynen diğer konularda da olduğu gibi bir "şekilcilik" tehlikesi devreye giriyor. Sanki meditasyon sadece yoga matı üzerinde, lotus pozisyonunda, önünde yanan bir mum ve uzakdoğu esintili bir müzik eşiliğinde dakikalarca kıpırtısız huşu içinde durmakmış gibi..

Evet bu da bir meditasyon çeşidi olabilir. Ancak meditasyon bu kadar basit bu kadar tekdüze olabilir mi yahu?

Koşmak, resim yapmak, yemek yapmak, çarşaf değiştirmek, pirinç ayıklamak, duş almak, yazı yazmak.. Eğer ki bunları yaparken o "an" sadece o şeyi yapıyorsan al sana en baba meditasyon!

Yani yazmak da bir meditasyon olduğu için öncesinde ekstra meditasyon yaparsan zihnin durulur, kaos düzene girer, uçuşan fikirler yere zorunlu iniş yapar ve sen aynen Rollo amcam gibi yazamamakla sınanırsın.

Rica edicem şekiller uzak dursun benden!

Saygılar, sevgiler ve bol meditasyonlu şekersiz günler dilerim!


10 yorum:

 1. Bende yazmanın meditasyon olduğunu düşünürüm .

  YanıtlaSil
 2. Ya ben seni niye hep kaybedip tekrar buluyorum:)
  Meditasyon konusunda gelince; her şey olabilir bence de. Kalıplardan çıkmak lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çünkü sosyal medyada olmayınca kavuşmak daha zor oluyo :))

   Sil
  2. Artık benden kurtuluşun yok cicim:))

   Sil
  3. ya seni bi ayrı özlemişim biliyo musun keşke ayrı şehirlerde olmasak :)

   Sil
 3. baksanaaaa, bu kitap var yaaaa, bu kitap sayesinde yazmaya karar verdim yaaaa. inanılmaz bir kitap buuuuu. bu yazarın başka kitaplarısı da vaar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rollo amcam 10 numara 5 yıldız di mi ama :))

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...