22 Kasım 2015 Pazar

Pazar Notları


* iki şey arasında sıkışıp kaldıysan..bir türlü hangisini seçeceğine karar veremiyorsan.. acaba şu anda gündeminde olmayan ve hatta bihaber olduğun 3. bir seçenek var desem?.. hayır aklını daha fazla karıştırmak gibi bir niyetim yok. sadece kendi tecrübeme ve hislerime dayanarak diyorum ki; eğer iki şey arasında kalıyorsan belki de ikisini de istemiyorsundur. çünkü bir şeyi "gerçekten" istediğin zaman tüm varlığınla o tarafa doğru çekilirsin. bırak diğerleriyle karşılaştırmayı, diğer seçeneklerin farkına bile var(a)mazsın. ben mesela.. "bal mı reçel mi?" diye sorduklarında hep "nutella" diye cevap veririm. bilmem anlatabildim mi :)

* çok sevdiğim dostları bir araya getiren bir doğumgünü yemeğindeyiz.. makarnalar, şaraplar derken koskocaman çilekli çikolatalı pasta geldi masaya. tam pasta ustasına saygı moduna geçecektik ki "ayyy bu pasta çok kaloriliiiiii" diye bir ses duyduk. kendince amerika'yı yeniden keşfeden arkadaşın bu mühim açıklamasını yok saymaya çalışırken "ayyy ben çok kilo aldııııım" dedi. içimden bu güzel ortama kim getirdi bunu diye geçirirken birkaç saat önce onu getirene telefonda "tamam getir ama sessiz dursun bari" dediğim geldi aklıma. kendime kızmaya fırsat bulamadan yanımda biten arkadaş bana dönüp "ya biliyo musuuuuun geçen sene sevgilimden ayrıldığımda çok kilo vermiştiiiim ayy acaba yine çıksak beni terk etse ne güzel olurdu di miiiii" dedi. "evet" dedim. "çok iyi olurdu; ama söyle çok uzun uzun terk etsin en az bi 50-60 kilo ver" diye ekledim. "ayy saçmalama zaten 53 kiloyum ayy yoksa 60 mı gösteriyorum?" diye sordu. "üzülme,  pastayı ekmeksiz ye geçer" dedim. evet. ben. kendim. hepsini. dedim!

* bu aralar etrafta çok sayıda 50 yaşına gelince ya doğurmadığıma pişman olursam korkusuyla hamile kalmaya çalışan 35-40 yaşlarında kadınlar var. anne olmak, çocuk sevmek/sevmemek ya da çocuk sahibi olmayı gerçekten isteyip istemedikleri konularında bi fikirleri yok. önemli olan yumurtalar bitmeden çocuk doğurmak. çocuğu bi doğursunlar diğer şeyleri sonra düşünürlermiş. sanırım çok fazla eğitime gitmişler. özellikle de hani şu etkili lider olmanın 432563 yolunun anlatıldığı eğitimlerin "stratejik düşünmek ve proaktif olmak" bölümünü çok tutmuşlar. kolay değil 15 yıllık stratejik kalkınma planı yapmak. haklılar tabii. başarılar diliyorum. 

* bazıları mutluluğu belirli sayıda dilimi olan bir pasta sanıyor. dilimler kapanın elinde kalıyormuş gibi.. o yüzden de kendi mutsuzluklarının sebebini başkalarının mutluluğuna bağlayanlar bile var. halbuki herkesin kendine ait bir pastası var. hangi dilimin ne olacağına da kendin karar veriyorsun. ister 7 renkli gökkuşağı pasta seç, istersen her dönem başka bir renk..ister dilimlerini paylaş ya da kendinden bile saklayıp diyet yap..hepsi sana kalmış.

* hani şu çok moda olan "farkındalık" tandanslı workshopların bi bölümünde "bugün hayatının son günü olsa ne yapardın?" diye sorulur ya, ben de bi hata ettim gittim en sorulmayacak adama sordum. önünde ki boş burger king tepsisine bakıp "bu yemeğin başında olmak isterdim" dedi. işte an'da olmak böyle bir şey evet! (soruyu sormadan 20 dakika önce tepside xxl bir menü olduğunu eklemek isterim)

* acaba bu kadar çok insan "yalnız olmaktan" korkmasaydı.. dünya daha güzel bir yer olur muydu?..

* ve kendini çok sevenlerin sayısı artsaydı..ve bencillerin. ilk önce kendini düşünenlerin..her şey çok daha güzel olmaz mıydı?..

* bu arada müthiş bir sonbahar kampanyası başlamış. son 1 yıldır dolabında asılı duran ama hiç giymediğin giysilerden, her sabah söylene söylene gittiğin ama hiç sevmediğin işinden, sırf yıllar önceden tanışıklığın var diye görüştüğün ama yanında gerçek ol(a)madıklarından ve şu son 5 kilodan yapraklarını döken ağaçlar gibi kurtulabilirsin.kampanya bitmeden yararlanmak lazım kaldı son 1 hafta ;)

Not: fotoğrafta gördüğünüz gibi Arthur'u kutusundan çıkardım. noel kutlamaları resmen başlamıştır!


2 yorum:

  1. Yalnız kalma korkusu ve kendini sevmemek insanlığın en büyük sıkıntıları ve aslında göze alıp yalniz kalsalar belkide o kadar korkmayacaklar sonra. Bencil insan çok ama bence sadece değilmiş gibi yapıyorlar

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. aynen öyle düşünüyorum; bi yüzleşse insan..ne korku kalacak ne yalnızlık :)

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...