5 Temmuz 2014 Cumartesi

İlişki Üzerine / Krishnamurti


kitaptan altı çizilenler:

* dini ya da dünyevi kaçışların hepsi aynıdır. kaçışlar da sorunumuzu çözmez. bizim sorunumuz çatışmadır, ama yalnızca bireyler arasındaki çatışma değil, dünyadaki çatışma bizim sorunumuzdur. dünyada olup bitenleri, sayısı gittikçe artan savaşları, yıkımı, sefaleti görüyoruz -bunları durduramazsınız. sizin yapacağınız dünyayla ilişkinizi, avrupa ya da amerika ile değil, karınızla, kocanızla, işinizle, evinizle olan ilişkinizi değiştirmektir. bunlarda değişiklik yapabilirsiniz ve bu değişiklik daha geniş dalgalar halinde yayılır, ama bu köklü değişiklik olmadan zihin huzura kavuşamaz.

* sıkıntıdan kaçışın onu güçlendirdiği açıktır. öyleyse ona yeşermesi için biraz zaman tanıyarak kaçışların farkında olunduğunda o kaçışların farkında olup düşünceyle hiçbir çarpıtma olmaksızın o acı çekişle bütünüyle yüzleşildiğinde, acı çekme sona erer.

* düşünce, ben ve siz imgesini yaratır. benim bir imgem vardır, sizinle olan ilişkim de sizinle ilgili türettiğim başka bir imgedir. imge, resim ya da biçim sizsinizdir, benim sizinle olan ilişkim de o resim aracılığıyladır. ben o resme bağlıyımdır ve o imgeye tutunurum.

* kendinize bakın. beş on yıldır evli olabilirsiniz. kız ya da erkek arkadaşınız olabilir. bilinçli ya da bilinçdışı bir biçimde, genelde bilinçdışı, imgeler yavaş yavaş oluşur. imge, söylenip durarak, yöneterek, bastırarak, hakaret ederek, sahiplenerek, bağlanarak kök salmıştır. bütün olanlar bende sizinle ilgili imgeyi oluşturmuştur. siz de benim için aynısını yaparsınız. biz buna ilişki deriz. sevgi deriz. "seni seviyorum", başka deyişle seni büründürdüğüm imgeyi seviyorum. kulağa oldukça alaycı gelse de değildir; aslında gerçek budur.

* peki beyin neden böyle imgeler oluşturur? çünkü beyin güvenlik arar. beyin bütünüyle güvende olmak için düşünce bu imgeyi yaratmıştır. "ben karımı tanıyorum", "ben onu tanıyorum". başka deyişle onunla ilgili oluşturduğum imge ona bütünüyle sahip olduğum, onun benim olduğu duygusunu yaratır. 

* iki insanın hiçbir imgesinin olmaması en mucizevi şeydir, dünyadaki her türlü mucizeden daha büyük bir şeydir. böyle bir şey olursa, o zaman iki kişinin birbiriyle bütünüyle farklı bir bağı olur. bu da hiçbir zaman kavga etmeme, sahiplenmeme, yönetmeme, birbirini sözcüklerle, tehditlerle, üstü kapalı sözlerle hiçbir zaman biçimlendirmeme demektir.

* ilişkiyi anlayan bir insan için "dışarıdaki" ya da "içerideki" kavramı yoktur. ne yabancı ne de çok yakın insan. ilişki kendini anlama sürecidir, günlük yaşamda da kendini her an anlama, kendinin bilgisine ulaşmadır. kendinin bilgisi bir din, nihai bir son değildir. nihai son diye bir şey yoktur. kaçmak isteyen için böyle bir şey vardır, ama kendinin bilgisini oluşturan katmanların sürekli açıldığı bir ilişkiyi anlama süreci ölçülemez.

* kendinizi ancak günlük yaşamda ilişki içinde tanıyabilirsiniz. çatışmada olduğunuzu bilmiyor musunuz? vücudundaki zehri yadsımayan ve yavaş yavaş ölen bir adam gibi ondan uzaklaşmanın, onu dikkate almamanın yararı nedir?

* yakından başlayıp her sözünüzü, her mimiğinizi, yürüyüşünüzü, yemek yiyişinizi, davranış biçiminizi araştırmalısınız; yargılamadan her şeyin farkında olmalısınız. bu farkındalık sayesinde gerçeğin ne olduğunu ve olanın dönüşüm geçirdiğini bilirsiniz. bu, kurtuluşun başlangıcıdır. kurtuluş, bir son değildir. kurtuluş, zihin özgürleştirildiğinde değil; özgür olduğunda neyin ne olduğunu andan ana anlamaktır.

* yalnızca tek bir köklü devrim vardır. bir başkasından yararlanma gereksinimi ortadan kalktığında bu devrim yaşam bulur. bu dönüşüm bir soyutlanma ya da arzulanacak bir şey değildir. ilişkimizin doğasını anlamaya başladıkça deneyimlenecek bir gerçekliktir. bu köklü deneyime sevgi denebilir. bu, kendimize, dolayısıyla toplumda dönüşüme neden olacak tek yaratıcı etkendir.

* "bu milyonlarca yıldır süregeliyor, ne olmuş, birkaç kişi daha acı çekmiş çekmemiş ne önemi var?" demeyin. bunun olağanüstü önemi var, çünkü bir insan kendini bütünüyle kökten dönüştürdüğünde insan bilincinin tamamını etkiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...