22 Haziran 2014 Pazar

Tantra / Osho


siz kitabın tek parça durduğuna bakmayın.
oraya buraya taşıyıp çize çize okumaktan paralandı zavallı :)
işte altı çizilenler:

* kayıtsızlık anahtardır. yalnızca kayıtsız olmalısın. o oradadır-bunu kabul et. enerjileri gittikçe daha çok olarak güven ve sevgide topla- çünkü şüphe haline gelebilen enerji, güven haline gelebilen enerji ile aynıdır. şüpheye kayıtsız kal. kayıtsız kaldığın anda işbirliği bozulur, onu beslemezsin. çünkü herhangi bir şey ancak senin ilginle beslenebilir.

* en yüksek dereceye geldiğinde, en derin özüne ulaştığında birden anlarsın ki sen şu ya da bu değilsin. sen hiç kimsesin. sen bir ego değilsin, sadece devasa bir boşluksun. ve bazen oturup gözlerini kapayıp sadece kim olduğunu hissettiğinde nerede oluyorsun? ve daha da derine gidersen korkabilirsin çünkü ne kadar derine gidersen o kadar hiç kimse olmadığını anlarsın. bu yüzden bazı insanlar meditasyondan bu kadar çok korkarlar. meditasyon bir ölümdür. egonun ölümüdür. ve ego yalnızca yanlış bir kavramdır. 

* derin bir aşkta, insanlar delirmekten veya ölmekten korkarlar. olacaklardan korkarlar. uçurum ağzını açar. bütün varoluş açılır ve sen birden oradasındır ve içine düşebilirsin. insanlar aşktan korkar ve sadece cinsellikle tatmin olmayı seçerler. cinselliklerini de "aşk" olarak adlandırırlar. cinselliği kullanarak aşktan uzak durmaya çalışırsın. kendine aşık olduğun hissini verirsin ama aşka doğru ilerlemezsin. 

* gevşek ol. bu sözcüğü unutma. senin içine sızmasına izin ver. böylece her durumda su gibi akabilirsin. su, döküldüğü bardağın şeklini alır. su direnç göstermez. "bu benim şeklim değil" demez. su gibi gevşek kal.

* düşünceler nesnedir, düşünceler kuvvettir ama sana ait değildirler. sana gelirler, bir süre sende kalırlar ve sonra seni terk ederler. nesneler düşüncelerin fiziksel boyutudur; düşünceler de nesnelerin zihinsel boyutudur. bu yüzden birçok mucizeler meydana gelir. eğer bir kişi devamlı olarak seni ve senin başına iyi şeyler geleceğini düşünüyorsa, gerçekleşecektir. çünkü sana devamlı bir güç göndermektedir. hayır duaları bu yüzden işe yarar. eğer zihinsizliğe ulaşmış birinin hayır duasını alabilirsen, dua gerçekleşecektir çünkü hiç düşünce kullanmayan bir kişi düşünce enerjisi biriktirir, bu yüzden söylediği şeyler gerçekleşecektir.

* düşünceler köksüzdür, evsiz serserilerdir. onlar hakkında endişelenmen gerekmez. onları sadece seyretmelisin. eğer gelirlerse, kendini kötü hissetme. onların iyi olmadığına dair küçücük bir duygu bile onlarla savaşmaya başladığın anlamına gelir. 

* şunu hiç unutma, bütün deneyimler hayalidir. sadece deneyimleyen gerçektir.

* bir şeylerin senden düşmesine izin ver. sen onları düşürme. bir şey kendiliğinden, kendi isteğiyle düşerse hiçbir iz bırakmaz. eğer zorlarsan yara izi kalır. 

* gerçek problem düşünceler değil; onlardan etkilenmektir. düşüncelerle savaşma; yalnızca tanık ol. böylece etkilenmeyeceksin.

* küçük öğretilerin esiri haline gelme. insanlar bana gelir ve "biz vejetaryeniz. bu bizi aydınlatmaya götürür mü?" diye sorar. "biz evlenmeme yemini yaptık" derler. bunlar küçük öğretilerdir. birçok şey yaparlar ama hiç ellemedikleri bir şey vardır, bu da kendi varlıklarıdır. dışarıdan gelen bir disiplin gösteriştedir. içeriden gelmelidir. merkezden kenarlara doğru yayılmalıdır. 

* büyük öğreti şudur: sen zaten olabileceğinsin. bunu anla. sen zaten amaçsın. bunun farkında ol. tam şu anda kaderin gerçekleşebilir. neyi bekliyorsun? yavaş adımlara inanma. atla. cesur ol.

* ani bir ışığın, milyonlarca hayatın karanlığını nasıl gidereceği konusunda endişelenme. giderir, çünkü karanlığın yoğunluğu, maddesi yoktur. bir anlık olması ya da binlerce yıldır var olmuş olması fark etmez. yokluk artamaz veya azalamaz. her zaman aynı kalır. ışık ise mevcuttur, bir yer kaplar. karanlık sadece bir boşluktur. aydınlık orada olduğunda karanlık yok olur. aslında karanlık gerçekten ortadan kalkmış sayılmaz çünkü ortadan kalkacak bir şey yoktur. önceden bir şey yoktur. olan sadece ışığın yokluğudur.

* ölmekten korkarak, kendini kaybetmekten ürkerek, teslim olmaya cesaret edemeyerek küçük öğretilerin esiri olursun çünkü sadece onları yönetebilirsin. şunu yememeyi, bunu yapmamayı becerebilirsin. bunları kontrol edebilirsin. büyük öğreti, teslim olmak, kendi kontrolünü bırakıp bütünün seni nereye isterse götürmesine izin vermektir. akıntıya karşı yüzme. kendini nehre bırak. nehir haline gel. ve nehir zaten denize gitmektedir. bu büyük öğretidir.

* sadece bir damla deniz suyunda bütün denizlerin kimyasını bulabilirsin. bir damla deniz suyunu anlayabilirsen bütün denizleri, geçmişi, geleceği ve şimdiyi anlamış olursun. çünkü küçük bir damla, minyatür bir okyanustur. ve sen de minyatür bir biçimde "bütün"sün.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...