21 Mayıs 2014 Çarşamba

yakınlıkkitaptan altını çizdiğim cümleler:

* yakınlık seni bir yabancıyla yan yana getirir. bütün savunmalarını bırakman gerekir; ancak o zaman mümkündür yakınlık. ve korkuyorsun; eğer savunmaları, maskeleri bırakırsan kim bilir o yabancı sana ne yapacak? korkuyorsun; o yabancıyla aranda biraz savunma, biraz mesafe tutmak sana kendini daha güvenli hissettiriyor. ya senin zaaflarını, kırılganlığını, incinebilirliğini sana karşı kullanırsa? 

* herkes yakınlıktan korkuyor. bu karmaşık bir sorun, çünkü herkes yakınlık istiyor. aksi halde bu evrende yapayalnızsın; arkadaşsız, sevgilisiz, güvenip yaralarını açabileceğin hiç kimse olmadan. yaralar da açılmazlarsa asla iyileşmezler. gizlendikçe daha tehlikeli olur; kansere dönüşürler.

* gerçek olmaya başla. ilişkinin belki yeterince güçlü olmaması ve buna dayanmayabileceği riskine rağmen..ama o zaman bu ilişki de sürdürülmeye değmez demektir. bu sınavdan geçmesi gerekir. gerçek için her riske gir, ama gerçeği hiçbir şey için riske atma.

* git ve gör! deneme ve yanılma tek yoldur. git ve gör; belki yenilgiye uğrarsın, ama yenilginin içinde bile, şimdi olduğundan daha güçlü olursun.

* eğer ilişki gerçeğe dayanabilirse, bu harika olur. eğer dayanamaz ve ölürse, bu da iyidir çünkü sahte bir ilişki bitmiştir ve şimdi başka bir ilişkiye girmen mümkündür; daha gerçek, daha sağlam, özüne daha çok yaklaşabilecek bir ilişkiye.

* eğer güzel insanlardan korkarsan, aslında derin, yakın bir ilişkiye girmekten korktuğunu unutma. aslında bir mesafede durmak istiyorsun, mesafe olsun istiyorsun ki, gerekirse hemen kaçabilesin. ama bu iş böyle olmaz; aşkın sırlarını böyle öğrenemezsin. tam bir kırılganlıkla içeri girmen gerekiyor. bütün zırhı ve savunmayı bırakman gerekiyor.

* karanlıktan korkuyorsan, gir karanlığa. aşktan korkuyorsan, gir aşkın içine. yalnızlıktan korkuyorsan himalayalar'a git ve yalnız kal. korkuyu bırakabilmenin tek yolu budur. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...