22 Mayıs 2014 Perşembe

sezgi


* doğa, bedenin bütün temel fonksiyonlarını yerine getirme görevini içgüdüye vermiş ve hayatı anlamlı kılan şeyleri sana bırakmıştır. çünkü sadece varolmanın, hayatta kalmanın bir anlamı yoktur. hayatına anlam katabilmek için kalbine sezgiyi vermiştir. senin bu sezginden sanat, estetik, sevgi, dostluk gibi olasılıklar ortaya çıkar. bütün yaratma edimleri sezgiseldir.

* gerçek duygu katılımcılıktır, bağlılıktır. o sadece sempati değil, empatidir. bir eylemdir. kalbinde gerçekten bir şey hissettiğin zaman, seni hemen değiştirir ve eyleme yöneltir. kriter budur. duygunun eyleme dönüşmesi gerekir. eğer içindeki duygular sadece duygu olarak kalıp eyleme dönüşmezse, o zaman onun sahte olduğunu anlarsın. o zaman sen sadece kendini ya da bir başkasını kandırıyor olursun.

* mantık tartışır. bir sonuca ulaşmak için muhakeme denen bir süreci yaşar. sezgi ise sıçrar. bu bir kuantum sıçramasıdır. herhangi bir süreci yoktur. hiçbir işlem yapmadan doğrudan sonuca atlar.

* mantığının tükendiği, bir köşede kapana kısıldığın zaman sakın umudunu yitirme. o anlar hayatının en lütuf duyacağın anları olabilir. tam o anlarda sol lob, sağ loba yol verir. işte o zaman kadınsı kısım, her şeye açık olan kısım sana bir fikir verir. eğer onu izlersen karşında birçok kapı açılır. ancak bunları kaçırma olasılığın var; "bunlar boş şeyler" diyebilirsin.

* beyninin sağ lobuna yönel. daha sevgi dolu, teslimiyetçi, güven duyan ve bütüne biraz daha yakın ol. bir ada olmaya çalışma, kıtanın parçası ol.

* sadece zeki olmayan insanların programı vardır. onlar korkar. hayatı olduğu gibi karşılamak içiin yeterince zeki olmadıklarını bilirler. hazır olmaları, prova yapmaları gerekir. henüz soru sorulmadan bir yanıt hazırlamaları gerekir. ve bu sayede aptallıklarını ilan ederler. çünkü sorular asla aynı olmaz. sorular her zaman yenidir.zeka ise, hazırlıksız bir şekilde gerçekle yüzleşmektir. hayatın karşısına hazırlıksız çıkmanın güzelliği inanılmazdır. o zaman hayatın bir yeniliği, tazeliği, akışı olur. hayat sana birçok sürpriz sunar.

* hayat kalptedir. hayat sadece kalp üzerinden gelişir. sevgi, hayat ve tanrısallık sadece kalbin toprağında yeşerir. bütün güzellikler, bütün gerçek değerler, anlamı önemi olan her şey kalpten ortaya çıkar. kalp senin merkezindir. kafa ise çevren. kafada yaşamak, merkezdeki hazinelerin ve güzelliklerin bilincinde olmadan sürekli çeperde yaşamaktır. bu çeper üzerinde yaşamak aptallıktır. sahip kalptir, ve kafa sadece hizmetkardır. zeka budur. kafa sahip olup kalbi unuttuğu zaman, buna aptallık denir.

* sen hayat tapınağına girmeden etrafında dolaşıp duruyorsun. kapı ise kalptir. unutma, bu sıçramayı yapmak zorundasın. düşünceden duyguya geçmelisin. duygu, senin içinde var olan ve sezgi olarak tanımlanan şeye daha yakındır. düşünmek ise, sezgiden en uzak olan noktadır. sana hep başkaları hocalık yaptı. bu, bilgi almaktır. başkası tarafından öğretilmemiş ve içinde yeşeren şey ise sezgidir.

* ne zaman bir ikileme düşsen ve çıkış yolu bulamazsan, düşünme. sadece derin bir düşünmeme halinde bulun ve iç rehberinin sana yol göstermesine izin ver. en başta korkacak ve güven duymayacaksın. ama bir süre sonra her zaman doğru sonuca ulaşınca, her zaman doğru kapıyı açınca, cesaretini toplayacak ve güvenmeye başlayacaksın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...