12 Ocak 2011 Çarşamba

PROVOKATÖR MİSTİK


Sanırım bugüne kadar 10 tane Osho kitabı okudum.
Hepsini okurken aklımın bir kenarında hep bu adamı sorguladım.
Kimsin sen?
Nasıl bir şeysin?
Manyak mısın?
Tanrı mısın?
Beni nasıl bu kadar etkileyebiliyorsun?
Sen nasıl böyle oldun?...
Ve daha yüzlerce soru.
İşte bu kitap Osho'nun otobiyografisi.
Aklımdaki soruları bir bir yanıtladı.
Bununla kalmadı birçok soru cevap ekledi.
Bundan sonra onun kitaplarını daha farklı bir bakışla okuyabilme şansı verdi.

Kitabın arkasından:

OSHO... Bir asi! Bir bilge! Bir hatip! Bir provokatör! Bir ilah! Bir yazar! OSHO... Gandhi, Buda gibi, Hindistan'ın kaderini değiştiren on kişiden biri! OSHO... İsa'dan bu yana yeryüzüne inmiş en tehlikeli insan! OSHO... Batılı seçkinlerin kanaat önderi... Doğulu yoksulların kardeşi!
Ölümünün üzerinden on yedi yıl geçti. Ancak ne öğretileri unutuldu, ne de komünü... Her şeyin büyük bir hızla kirlendiği günümüzde, kirlenmeden ayakta kaldı. Her yaştan, her ulustan milyonlarca insana ulaştı. Durgun göle düşen taşın yaydığı halkalar gibi genişledi, çoğaldı sesi... Avuçladı yürekleri...
Peki, bunu nasıl başardı? Ne söyledi de etkiledi kitleleri? 'özgürlükler ülkesi' Amerika'da niçin zincirlere vuruldu? Hangi suçtan ötürü sınırdışı edildi? Sahiden hükümet ajanlarınca zehirlendi mi?Bugüne değin hep söylediklerini okudunuz! Peki, ya yaşadıkları?.. Üniversite hocalığından 93 adet Rolls-Royce sahipliğine uzanan çizgide çektiği acılar, aştığı engeller; barış ve aydınlanma uğruna feda ettikleri; devrim niteliğindeki Dinamik Meditasyon'la neyi amaçladığı; her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen komünü, tarif ettiği 'yeni bir insan'ın niteliği hiç mi önemli değil?
Provokatör Mistik: Aykırı bir spiritüelin ibret verici hayat hikâyesi!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...