18 Aralık 2010 Cumartesi

Korku (OSHO)


*En temel korku ölüm korkusudur. Diğer tüm korkular sadece temel korkuyu yansıtır.

*Herkesin özel olmaya çalışmasının altında gizli bir arzu, bilinçaltında bir umut, bir sebep yatar. Ama bu son derece saçmadır. Sadece dön ve çok güçlü olan yüzlerce kral ve kraliçeye ne olduğuna bir bak. Ölümün karşısında herkes güçsüzdür.

*Korkunu bir kenara bırakmanın tek bir yolu var:tüm enerjini özel olmak yerine kendin olmak için harcamalısın.

*Ölüm korkusu = zaman korkusu. Çünkü ölüm zamanı durdurur. Bu korku yaşanmamış bir yaşam korkusudur.Eğer yaşamını doyasıya sürdürürsen korkmazsın. Ölüm bugün bile gelse hazırsındır. Hatta ölüme kucak açarsın, çünkü karşına yeni bir fırsat gelir, yeni bir kapı,bir gizem çözülür.

*Ve yaşamın ne olduğunu bilen bir adam için, ölüm yaşamın nihai kreşendosudur.

*Öyleyse ne yapmalı?..Daha çok yaşa!..Daha yoğun yaşa!

*Korkunun kendisi acizdir; hiçbir gücü yoktur.Sadece ona inanmak istersin, bu onun tek gücüdür. Sevgi doğurur, sevgi yaratıcıdır; korku etkisizdir. Hiçbir şey yaratmamıştır. Hiçbir şey yaratamaz çünkü varlığı yoktur. Ama tüm yaşamını yok edebilir, seni karanlık bir bulut gibi sarabilir, tüm enerjini tüketebilir.

*Bilmek korkusuz olmaktır,sevgi dolu olmaktır. Bilmek Tanrı olmaktır, ölümsüz olmaktır.

*Terk edilme korkusu yaşıyorsan bil ki sen dünyaya yalnız geldin. Dün de buradaydın, o olmadan gayet iyi gidiyordun,midende düğümler olmadan. Yarın eğer bu insan giderse.. Düğümlere ne gerek var? Sen zaten bu insansız nasıl olacağını biliyorsun ve tekrar yalnız olabileceksin.

*Korkularından vazgeç :çocukluğunda o korkuları farkında olmadan aldın; şimdi bilinçli bir şekilde onları bırak ve olgunlaş. O zaman yaşam, sen olgunlaşmaya devam ettikçe derinleşmeyi sürdürecek bir ışık olabilir.

*''Korkumun altında canlı canlı gömüldüğümü hissediyorum.'' diyorsun.Herkes aynı durumda. Sen şanslısın; bunun farkına varmışsın. Eğer farkındaysan, bundan kurtulabilirsin. Değilsen, kurtulma şansın yok.

*İyice bak, anlamaya çalış.Korku duyduğun her an, nereden geldiğine dikkat et. Sonra da olayın anlamsızlığına bak.

*Neden korkuyorsun?..Doğduğunda çıplaktın. Yanında banka hesabı da getirmedin, ama korkmuyordun. Dünyaya çıplak geldin,bir imparator gibi giriş yaptın. Bir imparator bile dünyaya bir çocuk gibi giremez. Aynı şey ölüm için de geçerlidir.Bu ikinci doğumdur; tekrar çocuk olursun. Aynı masumiyet, aynı çıplaklık ve aynı sahiplenmeme. Korkacak neyin var?..

*Neden insanlar bütün gün televizyon izler? Bu insanlar belli ki kendileriyle ilgili hiçbir şey bilmiyorlar.Onlar televizyon izleyerek kendilerinden kaçıyorlar. Televizyon bir yedektir; aksi takdirde ,bu kadar boş zamanın varsa, içine bakmalısın ve bu da bir korkudur.

*''Biri bana yaklaştığında neden korku hissediyorum?'' diye sormuşsun. Radyo dinliyorsun, televizyon izliyorsun,gazete,dergi,hikaye herhangi bir şey okuyorsun ama içsel boşluğundan sürekli kaçıyorsun.Asla yanına yaklaştırmıyor; onunla yüzleşmiyorsun. Sebep bu.

*Korkuya derinden bağlı insan her zaman aşık olmaktan korkar. Çünkü o zaman kalbin kapıları açılacak ve diğer kişi içeri girecektir ve o kişi düşmandır.Sartre ''Diğeri cehennemdir.'' der. Sevgililer başka bir gerçekliği bilirler: diğeri cennettir. Sartre derin bir korku, kaygı, keder içinde yaşıyor olmalı.

*Korkan bir insan öyle çok kapanır ki etrafa titreşimler yayar ve insanları kendine yaklaştırmaz.

*Neşe tüm korkuların panzehiridir. Daha çok eğlen, daha çok gül, daha çok dans et..Küçük şeylerin tadını çıkar.Çok küçük şeylerin..Yaşam küçük şeylerden ibarettir ama toplamı muazzamdır.

*Her sabah büyük bir karar, kesinlik, netlikle kendine bugünün harika bir gün olacağına ve onu doyasıya yaşayacağına dair bir söz vererek uyan. Ve her gece yatağa uzandığında, bugün ne kadar harika şeyler olduğunu hatırla. Sadece hatırlamak onların yarın tekrar gelmesine yardımcı olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...