15 Aralık 2010 Çarşamba

Beden ile Zihni Dengelemek (OSHO)


Bu kitabı elime aldım ve bırakamadım.Kısaca özetlersem:

*Toprağa bak ve sonra kendi bedenine bak.Bundan büyük mucize olur mu?Daha ne mucizesi bekliyorsun?..Mucizeyi her gün izliyorsun.

*Basit metalleri altına çevirmeye uğraşan simyacıları duymuşsundur.Bedenin çok daha iyisini yapıyor.Senin içeri atıp durduğun ıvır zıvırı kana,kemiğe dönüştürüyor.

*Bedeni dinlersen sorunların %99'u yok olup gidecek.Kalan %1 gerçek sorunlar değil;ancak kazalar olacak.

*Beden minyatür bir evren..

*Tek görevin mutlu olmak.Mutlu olmayı ibadet haline getir.Mutlu değilsen her ne yapıyorsan orada bir terslik var ve ciddi bir değişime ihtiyaç duyuluyor demektir.

*İnsanlar hep mutsuz olmayı seçiyor.Bunun için de çok mantıklı, geçerli nedenleri var.Eğer mutsuzsan bunun karşılığında bir şey elde ediyorsun.Daha çocukken bunu öğreniyoruz.Bir çocuk ne zaman mutsuz olsa herkes ona sempati duyar,sevecen olmaya çalışır ve daha fazla ilgi gösterir.Herkes seninle ilgileniyorsa önemli olursun.Bu durum da egoyu besler.Öte yandan mutlu olduğunda herkes seni kıskanır.Kıskançlık herkesin düşmanca tavır takınması ve dostça davranmaması anlamına gelir.Mutsuzsan kimse deli olduğunu düşünmez; coşku içinde dans ediyor ve neşeli kahkahalar aıyorsan herkes delirmiş olduğunu düşünür.

*Bu yüzden de daha küçük yaşlarda neşeli olmamayı, sevincimizi saklamayı ve gülmemeyi öğreniriz.

*Yaşam bir bardak çayı yudumlamak, bir dostla dedikodu yapmak, sabah yürüyüşe çıkmaktır..Ama illa belli bir yere doğru değil; amaçsız,son belirlemeden hareket etmektir.

*Beyin her zaman acıyı fark eder;mutluluğu etmez.Başın ağrımadığında başının iyi olduğunun farkına varmazsın.Bu andan itibaren iyi olmanın farkına var;keyfini çıkar.

*Asla maske takma.Öfkelenmek istediğinde öfkelen.Gülmek istiyorsan gül.Yavaş yavaş tüm mekanizmanın çalıştığını göreceksin.Öfkeyi bastırıp gülümsemeye çalışırsan ya da gülmek isterken kendini bastırırsan mekanizman alt üst olur.

*Bir gün canın hiç yemek çekmeyebilir, ama beynin yemezsen güçsüz kalacağını söyler.Bedenin yemek istemiyorsa onu dinlemek daha doğru olur.Aynı şey uyku için de geçerlidir.Uyuyor ve sabaha karşı 3te uyanıyorsan tekrar uykuya dalmak için kendini zorlamamalısın.Bedenin uyanık kalmak istiyorsa bırak..

*İştahsızlık bir işarettir.Beden ''yeme'' diyor ama sen zihninde günde en az üç öğün yemezsen güçsüz kalacağını sanıyorsun.O yüzden tıkınmaya devam ediyorsun ve aslında iştahın olmadığı halde sahte bir iştah yaratıyorsun.Yemeğe daha fazla baharat koyup iştah kabartıyorsun veya sevdiğin lokantaya gidiyorsun.Bedeni kandırmaya çalışıyorsun ama bu SAÇMA!

*Eğer içine kapanma ihtiyacı duyuyorsan kendini zorlama.İletişim kurmaya çabalama.Kendini açmak için uğraşma.Doğal olmak 24 saat açık olmak anlamına gelmez.Sen mucizeler dükkanı değilsin.Derler ki cennette bile melekler devamlı şarkı söylemez.

*Meditasyon konsantrasyon anlamına gelmez.Sadece farkındalıktır.Sadece rahatlar ve nefes alıp vermeni izlersin.Koşmak meditasyon olabilir.Dans etmek,yüzmek..ya da herhangi bir şey.Beden,akıl ve ruh uyum içinde birlikte hareket ediyorsa meditasyondur.Bunun için Hindistan'daki kamplara taşınmaya gerek yok.

*Yatağa sırt üstü uzan ve bedenini hisset..Dinle..Akışı hisset..Herhangi bir noktada gerilim varsa iletişim kur.Diyelim ki dizinde gerginlik var.Dizinle konuş.Onu rahatlatmaya çalış.Ama asla hastalıkla konuşma çünkü o senin parçan değil.O sana dışarıdan geldi.

*Beden bir tapınaktır; sana ev sahipliği yapar.Beden topraktan gelir;sen ise gökyüzünden geliyorsun.Senin içinde yer ve gök birleşiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...