24 Aralık 2010 Cuma

Aşk Özgürlük Tek Başınalık (OSHO)


*Kendini seven insan gerçek aşka adım atmış olur.Bu sessiz bir göle taş atmaya benzer: Önce taşın etrafında, hemen yakınında daireler oluşur.Ve sonra yayılmaya devam ederler; en uzak kıyıya ulaşırlar.

*Ve eğer kendini seversen görüp şaşıracaksın: Başkaları da seni sevecek. Hiç kimse kendini sevmeyeni sevmez. Sen bile kendini sevmiyorsan başka kim o zahmete girer ki?..

*Kendini değil de başkalarını seversen, sevgin başkalarına odaklanırsa karanlıkta kalırsın. İlk önce ışığı kendine çevir, kendi kendini aydınlat.Bırak ışık içindeki karanlığı, zaafları dağıtsın.Bırak aşk seni güçlendirsin.Ve ruhun güçlendiği anda ölmeyeceğini bilirsin, ölümsüz olursun, sonsuzluğa erişirsin. Aşk sana sonsuzluğu tattırır. Aşk zamanı aşabilen tek deneyimdir.

*Sen ev sahibisin, Tanrı senin misafirin.Seni seçti, seni yaratarak sana olan sevgisini gösterdi. Seni kazara yaratmadı; belli bir potansiyel, belli bir kader, belli bir hedef ile yarattı.

*Bir düşmanla göz göze gelmekten hoşlanmayız; ancak sevdiklerimizin gözlerinin içine bakabiliriz. Kendini sevmiyorsan kendi gözlerinin içine, kendi gerçeğine bakamazsın.

*Mutluluğu ile yakından ilgili biri başkalarının mutluluğuyla da ilgilenir, ama onlar için değil. Aslında o kendini düşünür, o nedenle onlara yardımcı olur. Eğer dünyadaki herkese bencil olmaları öğretilse tüm dünya mutlu olacak.

*Aşk acı veriyor çünkü mutluluk yolunu açıyor. Değişime yol açıyor. Aşk bir mutasyon. Her türlü değişim acı verir çünkü yeni uğruna eski geride bırakılır.Eski olan tanıdıktır, güvenlidir; yeni olan tamamen bilinmezdir. Bu bilinmezlik insanı çok korkutur.

*Aşk gökyüzüne benzer. Aşık olmak kanatlanmaktır. Ama elbette uçsuz bucaksız gökler insanı ürkütür.

*Altını saf hale getireceksen ateşten geçireceksin. Aşk ateştir.

*Aşk acısı çekmek yaratıcıdır; seni daha üstün bilinç düzeylerine taşır.

*Aşk kapıyı çalınca aşık olmak için yapılacak tek şey egoyu bir tarafa kaldırmak. Elbette acı verecektir. Yaşam boyu üzerinde çalıştın, bu eseri yarattın- bu çirkin egoyu, ''ben yaradılıştan ayrı duruyorum'' fikrini.

*Birlikte ol ama birbirini ezmeye çalışma, sahip çıkmaya uğraşma ve karşındakinin bireyselliğini mahvetme.

*Aşk asla şüphelenmez, asla kıskanmaz.Aşk asla diğerinin özgürlüğüne karışmaz. Asla kendi isteğini diğerine zorla kabul ettirmez. Aşk özgürlük sunar ve bu özgürlük ancak ilişkide mesafe varsa mümkün olur.

*İnsanlar kendilerini yalnız hissediyorlar; birilerinin bu yalnızlığı gidermesini istiyorlar.Buna aşk diyorlar. Evet, gerçek aşk olma ihtimali var ama bu ancak kimseye ihtiyaç duymadığında başına gelir. Kendi kendine yettiğinde, yalnızken gayet mutlu olduğunda..işte o zaman aşk mümkündür. Ama o zaman da karşındakinin aşkının gerçek olup olmadığını bilemezsin. Sadece tek bi şeyden emin olabilirsin: kendi aşkının gerçekliğinden..

*Eğer diğeri senin için ihtiyaçsa ancak onu kullanabilirsin, sömürebilir, baskı altına almaya çalışabilirsin; ama sevemezsin.

*Aşk kıskançlığı bilmez, tanımaz. İncinen egodur, rekabete giren egodur. Devamlı didişip durur. Hırslı olan ve başkalarından üstün özel biri olmak isteyen egodur. Kıskançlık hissedip sahiplenen de egodur; çünkü ego ancak sahiplenerek var olabilir.

*Ancak kendi benliklerinde, açıklıklarında, kendi ışıklarında yapayalnız kalanlar, kendi ışıklarını ve zenginliklerini keşfedenler gerçek imparatordur. Tüm evren onlarındır. Fethetmeleri gerekmez; zaten fethedilmiştir.

*Yeryüzündeki tek günah kendini unutmaktır. Ve bütün güzelliği ile kendini hatırlamak tek erdem, tek dindir.

*Yalnızlıktan kurtulmak için girilen her çaba bugüne kadar hep boş çıktı ve bundan sonra da çıkacaktır. Sana gereken yalnızlığını unutturacak şeyler değil; tek başınalığın farkına varmandır. Ve bunu yaşamak öyle güzeldir ki, sana kalabalıktan ve hayatındaki kişiden özgür kalmanı sağlar. Yalnızlık korkunu yenip seni özgürleştirecek olan budur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...